Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti ihtiyacınız, son birkaç aydır su faturalarınız normalden daha yüksek geliyorsa evinizde bir su kaçağı sorunu olduğunu düşünmelisiniz. Su borularından biri delindiyse buradan sızan su duvarların içinde dolaşacak ve duvarlarda, döşemelerde nemlenmeler, küflenmeler, dökülmeler olacaktır. Bazen de üst kat komşunuzda su kaçağı problemi vardır ve sizin banyo, tuvalet gibi kullanım alanlarınızın duvar veya tavanında nemlenmeler oluşacaktır. Böyle durumlarda genellikle mahallemizdeki tamirciyi çağırır ve su kaçağını tespit etmesini isteriz. Tamirci gelip ses dinlemesi yapacak veya nemli bölgeleri inceleyerek, tecrübesine de dayanarak kaçak noktasını bulmaya çalışacaktır.

su kaçağı tespiti

su kaçağı tespiti

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

Bazı evlerde yaşanan su kaçaklarının erkenden anlaşılması için bazı yararlı bilgiler:

  1. Su sayacınız, musluklar açık olmadığı halde sürekli dönüyorsa,
  2. Su faturanıza yüksek ücretler ödemek zorunda kaldığınızda,
  3. Banyonuza tadilat yaptırdığınız halde, alt katın tavanındaki sararmalar hâlâ devam diyorsa,
  4. Seramiklerin arasında bulunan derzler renk değiştirmeye başlamışsa,
  5. Islak ya da kuru zeminlerde, sürekli yüzeye su çıkması halinde,
  6. Duvarlarda rutubet veya ıslanma şikâyeti olduğunda,
  7. Evinizde normalde kanalizasyonda yaşayan böceklerde çoğalma yaşandığında

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Ancak bu yöntemlerde su kaçağının olduğu nokta tam olarak tespit edilemez. Su Kaçağı Tespiti su sızıntısı bazen beton içinde kendine yol bulana kadar gidecek ve çok uzak bir bölgede de nemlendirenlere neden olabilecektir. Bu durumda ise kaçak noktası bulunana kadar boruların geçtiği bölgede duvar veya fayanslar kırılmak zorunda kalacaktır. Su Kaçağı Tespiti Bu yöntem hem eziyetli hem de masraflı bir yöntemdir. Kırılan yerler tekrar yapılacak, sıva işleri ve yeniden fayans döşeme işleri olacaktır. Oysa Tesisat Ekibi firmamız size bu sıkıntıları yaşatmadan su kaçağı tespiti yapacaktır.

ski alışkanlıklarınıza, kırmadan su kaçağı bulan İstanbul Tesisat ile tanıştıktan sonra veda edin! En iyi su tesisat ustalarından oluşan kadromuz tarafından yapılan su kaçağı tespiti kameralı sistemler kullanılmaktadır. Bu ekiplerin asıl görevi, arızalı bölgeyi kamerayla kontrol ederek,  su kaçağını bulduktan sonra tamirini yapmaktır. İstanbul Tesisat bünyesinde su kaçağı bulmaya yarayan bütün cihazlar mevcuttur. Misyonumuz; konut ve ticari alanlarda meydana gelen su sızıntılarının yerini belirleyip, en az hasarla onarımını tamamlamaktır.

Su Tesisatında Kaçak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tesisat borularında su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız burada yazılanları evde kendi başınıza uygulamanız gerekmektedir. Eğer soğuk su tesisatında kaçak olduğunu düşüyorsanız, dairenin ana vanasını kapatıp bir kaç saat bekleyin. Alt kattaki komşunuzun tavanından damlayan sularda azalma olmazsa, sıcak su borularını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için kombinin altında bulunan sıcak su vanasını kapatıp bekleyin. Ancak pis su borularında kaçak olduğunu düşünüyorsanız şüphelendiğiniz boruları bir kaç gün kullanmadan beklemeniz gerekmektedir.

Teknolojideki gelişmeler ve yenilikler tesisat sektörünü de etkilemiştir ve tesisat işleri artık son model teknolojik ürünlerle yapılmaktadır. Ancak bu yeni ürünler oldukça pahalıdır ve ancak profesyonel hizmet veren tesisat firmalarınca kullanılabilmektedir. Firmamız su kaçağı tespit, tıkanıklık açma, kanal açma, gider borularını açma gibi her türlü tesisat işlerini modern cihazlarla yapmaktadır. Müşteri memnuniyeti ilkesiyle hizmet veren firmamız hızlı, garantili ve kaliteli hizmetleriyle güven kazanmış ve en çok aranan firma durumuna gelmiştir.

Evinizde veya iş yerinizde su kaçağı tamiri sorunu varsa bizi 7/24 hizmet veren müşteri temsilciliği hattımızdan arayabilirsiniz. www.tesisatekibi.com/bolgelerimiz sitemizden de bize ulaşabilir veya her iki yakadaki telefon bilgilerimizi öğrenebilirsiniz. Tesisat ekibimiz size vereceğimiz randevu saatinde adresinize gelerek su kaçağını tespit edecektir. Duvar altından görüntü alabilen kameralı, bilgisayarlı cihazla su kaçak noktası kısa sürede tam olarak tespit edilecektir. Birkaç fayans değişimiyle kaçak noktası tamir edilecektir. Hizmetimiz için firmamız bir yıl garanti vermektedir. Ayrıca sorunuz en ekonomik fiyatlarla çözülecektir.

Zemindeki su kaçağı tespiti

Yer döşemelerinin altında bulunan borulardaki sızıntı ve duvarda çatlaklar görüldüğünde Zemindeki Su Kaçağı Belirtileri bir kısmını yansıtır. Göz kontrolü ile fark edemediğiniz su kaçaklarını faturanız geldiğinde fazla tüketim miktarını görünce bir sorun olduğunu tahmin edeceksiniz. Daha sonra su kaçağı kontrollerini yaparken karşılaşacağınız bazı durumlar kaçak belirtilerinizdir. Halı altındaki küf ve rutubetler de döşemenin altından geçen borularda sızıntı olduğunu göstermektedir. Bataryalar ve musluk kapalıyken, tesisat borusundan gelen akan su sesi, yer döşemesinin altında bir su kaçağı olduğunun belirtisidir.

Hangi Dairenin Su Kaçırdığını Bilmiyorsanız:

Üst kattan dairenize damlayan bir su akıntısı var ve üst katınızdaki komşunuz problemin ondan kaynaklanmadığını iddia ediyor. Veya üst katınızda iki daire olduğunu varsayalım. Sızıntının hangi daireden kaynaklandığı konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bu gibi durumlar rahatsız edici olduğu kadar kızdırıcı olabilir. Hatta komşularınızla tartışmanıza bile neden olabilir. Rüyalarınıza bile girecek bu durumun çözümü aslında çok basit. Havalandırma boşluğundan bakarak hangi daireden size su sızdırdığını görebilirsiniz. Bunu yapmanın mümkün olmadığı zamanlarda ise İstanbul Tesisat olarak bizden yardım alarak, hiçbir daireye zarar vermeden, kırma yapmadan su sızıntısının kimin dairesinden geldiğini öğrenebilirsiniz. Tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki kaçakların %99’u bir üst kattaki evlerin banyolarından çıkmaktadır.

Su kaçağı bulma yöntemleri

termal kamera su kaçağı

termal kamera su kaçağı

Günümüzde su kaçağı tespitleri, cihazla su kaçağı bulma yöntemleri sayesinde oldukça kısa sürelerde ve evinizde hiç bir yere zarar vermeden yapılabilmektedir. Bu yöntemlerin başında akustik yöntemler (dinleme cihazları) kameralı yöntemler ve termal yöntemler gelmektedir. Duvar arkasında veya ıslak zeminlerde geçen tesisat boruları veya kirli su giderinde meydana gelmiş olan su kaçağı problemleri artık eskisi gibi kırılıp dökülerek değil, bu teknolojik cihazlardan istifade edilerek tespit işlemleri yapılmaktadır. Firma bazından doğru yapacağınız bir tercih ile su kaçağı gibi büyük bir problemi bu öncüllerin yardımı ile tespit edebilir ve evinizde hiç bir yer zarar görmeden sorunun önünü alabilirsiniz.

Cihazla Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Bildiğiniz üzere su kaçağı tespitinde kullanılan cihazlar, suyun aktığı yeri takip ederek, mevcut kaçağı bir ekran yardımıyla göstermemektedir. Genel kanının aksine betonun altını gören cihazlara sahip değiliz. Bütün tesisat şirketlerinin kaçak bulmak için kullandığı 3 farklı cihaz bulunmaktadır.  Bunlar kullanım yerlerine göre;

 

su kaçağı dinleme cihazı

Dinleme Cihazı: Su kaçaklarını bulmak için en çok kullandığımız cihaz, Dinleme Cihazıdır. Bu makine sıcak su ve soğuk su şebeke tesisatlarında sonuca en hızlı ulaştıran ve kaçağın yerini noktasal olarak gösteren en hassas alettir.

Termal Kamera: Genelde içerisinden sıcak su geçen borularda, sızıntı tespiti için kullanılır. Fakat markası ne olursa olsun termal kameralar, yardımcı bir cihazdan öteye gidemez. Termal Kamera yardımıyla su borularının yerini tespit etikten sonra dinleme cihazıyla nokta atışı yaparak kaçağın yeri bulunmaktadır.

Pis Su Kamerası: Servis hizmeti verdiğimiz yerlerde, pis su giderlerinde oluşan hasarı görmek için kullanılır. El ile gönderdiğimiz kameranın dışarıda bulunan ekranından tesisat hataları ve boru kırıkları rahatlıkla görülebilmektedir.

Nem Ölçer: Bu cihaz sıvı temasında bulunan ortamın, 3 cm derinliğe kadar nem seviyesini ölçmede kullanılır. Bu cihazla su kaçağının tam olarak yeri işaretlenmese de tespit aşamasında yardımcı alet olarak kullanılması iş yükünü azaltır.

 

Tesisat Ekibi Reklam Filmi

Leave a Comment